KULTÚRNY SPOLOK PRE MLYNKY (Pilisszentkeresztért Kulturális Egyesület)

 

Miesto pôsobenia

Maďarsko Maďarsko (100 000 krajanov)

Oblasť

nezaradená

 

Aktívni členovia krajanskej organizácie

Ak tu chýba Tvoje meno, môžeš sa zaregistrovať.

Popis krajanskej organizácie/krajana

Hlavné aktivity:

Kultúrny spolok pre Mlynky vznikol na prelome rokov 2008/2009. Hlavným cieľom občianskej organizácie je pestovanie, zachovávanie a rozvoj kultúrnej, národnostnej a náboženskej identity v kruhu mladších generácií Slovákov žijúcich v Maďarsku.

Ťažiskové podujatia: ekumenické mládežnícke biblické tábory, duchovné cvičenia, pietne akty kladenia vencov, doškoľovanie slovenských pedagógov a kultúrnych činiteľov, zabezpečenie didaktických materiálov pre slovenské školy v Maďarsku.

Charakteristika žiadateľa a jeho doterajších aktivít:

Kultúrny spolok pre Mlynky vznikol na prelome rokov 2008/2009. Hlavným cieľom občianskej organizácie je pestovanie, zachovávanie a rozvoj kultúrnej, národnostnej a náboženskej identity v kruhu mladších generácií Slovákov žijúcich v Maďarsku.

Ďalšími prioritami nášho spolku sú: rozvíjanie slovenského spoločenského života v Maďarsku, pestovanie kultúry, materinského jazyka, tradícií, organizovanie mládežníckych biblických táborov, náboženských aktivít, publikačná činnosť, realizácia historických a spoločenskovedných výskumov v kruhu Slovákov v Maďarsku, vytvorenie kultúrneho a náboženského dialógu medzi Slovákmi a Maďarmi, ako i medzi ostatnými národnosťami žijúcimi na území Maďarska a Slovenska.

Stručná charakteristika žiadateľa a jeho doterajších aktivít:

KULTÚRNA, MLÁDEŽNÍCKA, VYUČOVACIA, VZDELÁVACIA, VEDECKÁ, VÝSKUMNÁ a VYDAVATEĽSKÁ ČINNOSŤ. Cieľom spolku je zachovávanie kultúrnej, náboženskej a slovenskej národnostnej identity, rozvíjanie spoločenského života kolektívu, respektíve pestovanie materinského jazyka i tradícií.

Údaje organizácie:

Názov občianskeho združenia: Kultúrny spolok pre Mlynky
Sídlo: 2098 Pilisszentkereszt / Mlynky, ul. Pomázi č. 17
V zastúpení: Levente Galda, predseda
Rok založenia: 2008/2009

PODROBNÝ OPIS A HODNOTENIE ČINNOSTI ORGANIZÁCIE

Kultúrny spolok pre Mlynky, ktorý tento rok oslavuje 15. výročie svojho vzniku, vznikol ustanovujúcim valným zhromaždením v roku 2009. Založenie inicioval Folklórny tanečný súbor Pilíš, ktorý bol založený v roku 1979 a tento rok oslavuje 45 rokov svojej existencie. 31 zanietených členov miestnych slovenských národných tradícií v záujme aktívnej kultúrnej činnosti a zapojenia verejnosti v podobe občianskych združení chceli ďalej upevňovať tradície, náboženstvo, materinský jazyk a identitu svojich slovenských predkov, príp. s cieľom prežitia týchto tradícií.

Kancelária predsedu vlády ocenila ich mnohostrannú prácu v záujme slovenskej národnosti v roku 2017 štátnym vyznamenaním „Pro Cultura Minoritatum Hungariae“, ktoré v roku 2021 získal aj Levente Galda, zakladajúci predseda spolku.

V Kultúrnom spolku za Mlynky dodnes pôsobí množstvo kultúrnych súborov zachovávajúcich tradície slovenskej národnosti, preto pod jeho záštitou pôsobí cirkevný zbor a slovenská národnostná spevácka skupina, Seniorská tanečná skupina Kultúrneho spolku za Mlynky, náboženská hudobná formácia Spievajúca mládež slovenská a 25-ročné Pilíšske trio.

Počas 15 rokov existencie vydali niekoľko albumov ľudovej hudby, chrámovej hudby a world music. Avšak výsledkom ich iniciatívy bola vydaná aj prvá audiokniha (rozprávka) Slovákov v Maďarsku, vychádzajúca zo zbierkového zväzku „Drotár podrotuje slnečko“ od Mariše Jánskej, rodáčky z Mlynkov.

Spracovali aj miestny poklad slovenskej ľudovej hudby, zbierku ľudových piesní „Zahučali hory“ vydanú v roku 1982 Gregorom Papučekom, ktorá je zachovaná na nosiči s 35 ľudovými piesňami s názvom „Od Santova do Mlinkof“.

Aj album cirkevnej hudby v slovenskom jazyku „Vyznamenanie“ bol u nás vydaný prvýkrát, pod záštitou Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku, účelom ktorého bolo predstaviť a spopularizovať sakrálne piesne s náboženskou tematikou medzi slovenskou mládežou v Maďarsku, v r. duchu ekumenizmu.

V roku 2023 vydali priekopnícky pseudofolklórny album, ktorý obliekol ľudové piesne Slovákov v Maďarsku do modernej zvukovej kulisy populárnej hudby a cieľom bolo predovšetkým zaujať mladú generáciu slovenskej národnostnej komunity v Maďarsku a ukázať im nový spôsob, ako nadviazať na svoje slovenské korene, kultúrnej scéne resp. na hudobnej palete, ich motto znie:

„Tradície slovenskej ľudovej hudby v Maďarsku nie sú večné samy o sebe, ale od nás, cez nás; náš obmedzený život živí ich nesmrteľnosť. To znamená, že sa ich na seba môžeme pýtať znova a znova a ak to robíme s dostatočnou pokorou a skutočným nasadením, odpovedia na naše otázky TU a TERAZ...“ – hovoria členovia jubilujúceho Kultúrneho spolku za Mlynky.

Spolok je tiež dlhé roky členom Únie slovenských organizácií v Maďarsku, Svetového združenia Slovákov, Združenia národnostných divadiel v Maďarsku, resp. Združenie pilíšskych Slovákov, ako aj Národnej asociácie maďarských speváckych zborov, orchestrov a súborov ľudovej hudby – KÓTA, ktorej je predseda spolku aj členom národnostného výboru.

Členovia spolku sú pravidelnými vystupujúcimi na „Pamätnom dni zahraničných Slovákov” Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ale viackrát vystúpili aj na Dni Slovákov v Maďarsku a na Celoštátnom stretnutí cirkevných zborov CSSM. Sú častými účastníkmi národnostných kultúrnych programov samospráv Budapešti. Povesť svojej užšej domoviny, Pilíša a slovenskej komunity v Maďarsku posilnili aj na mnohých medzinárodných festivaloch, ako napríklad na Festivale Temža v Londýne a v hlavnom meste Švédska, Štokholme, ako aj vo svojej materskej krajine (Martin, Detva, Terchová) a v ich družobných mestách na Slovensku (Veľké Ludince, Blatné, Pleš, Šelpice), v Grécku, Francúzsku, Nemecku, Poľsku, Českej republike, Ukrajine, Rumunsku a Srbsku.

Meno spolku a jeho aktivity sú späté s mnohými slovenskými podujatiami v Mlynkoch, akými sú – národnostný folklórny cyklus podujatí Deň tanečníkov, konferencie o revitalizácii slovenskej mládeže v Maďarsku, ako aj nespočetné množstvo vianočných koncertov, prezentácii ľudovej hudby, koncertov cirkevnej hudby pri píležitosti sviatkom, ktoré majú veľký úspech aj za hranicami svojej rodnej obce, jubileá, ako aj veľmi úspešné letné tábory pre deti a mládež na Slovensku, ako aj ich Národné kvalifikačné súťaže ľudovej hudby KÓTA. Okrem uvedeného vykonávajú aj výučbu slovenského jazyka, vydavateľskú činnosť (napr. hudobné albumy, jubilejné kalendáre, noty) a výučbu ľudových piesní na základe požiadavky slovenských národných obcí Kerestúr a Maglód, v rámci ich miestnych slovenských spolkov na zachovávanie národnostných tradícii.

Hlavným projektom jubilejného ročníka Kultúrneho spolku za Mlynky je zachovanie posvätnej tradície cirkevnej hudby rodnej obce, spievanej na Kvetnú nedeľu, spracovaním hudobného materiálu jedinečnej mlynskej pašií v slovenčine a vydaním na CD nosiči, ktorý bude bude piatym CD, ktoré bude ďalším klenotom miestnej, autentickej slovenskej národnej kultúry, ktorý pomaly upadá do zabudnutia.

V roku 2024 Kultúrny spolok za Mlynky ako prvý spomedzi maďarských národnostných organizácií podpísalo zmluvu o strategickej spolupráci s Univerzitou verejných služieb v Budapešti (NKE), podľa ktorej podporuje a prispieva k priebehu študentských súťaží inovačných nápadov tejto inštitúcie, vykonáva mentorské aktivity, podporuje a prispieva k realizácii súťaží študentských inovačných nápadov a predkladá návrhy k témam týchto súťaží. Vďaka efektívnym logistickým aktivitám na podporu aktívnej reprezentačnej činnosti národnostného záujmu bude tento rok po prvýkrát zaradená aj téma zachovania národností v Maďarsku, ako aj vzťahu medzi zachovávaním národných kultúrnych tradícií a technologickými inováciami v systéme svojej palety zameranej jednak na podporu vzdelávacích aktivít, a to formou študentských súťaží nápadov a odborných prezentácií.

Vo svetle vyššie uvedených skutočností – ako uznanie miestnych, regionálnych, národných a medzinárodných aktivít, ktoré presahujú a prekračujú hranice, slúžiace a posilňujúce dobré meno i povesť Slovákov v Maďarsku – Valné zhromaždenie CSSM vyhodnotilo, že Kultúrny spolok za Mlynky, ktorý oslavuje svoje 15. výročie, si tento rok zaslúži čestný názov „ZA NAŠU NÁRODNOSŤ“ Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku, preto im samospráva túto vyššie uvedenú cenu udelila a venovala.


Zásluhou vyššie uvedených,
Levente GALDA v. r.
predseda spolku

DÁTUM: V Mlynkoch, 31. januára 2024


KULTÚRNY SPOLOK PRE MLYNKY V MAĎARSKU
(2008/2009 - 2024)


Zameranie a pôsobnosť organizácie:


KULTÚRNA, MLÁDEŽNÍCKA, VYUČOVACIA, VZDELÁVACIA, VEDECKÁ, VYDAVATEĽSKÁ, resp. VÝSKUMNÁ ČINNOSŤ. Vykonávame osvetové činnosti ako zmapovanie miestnych slovenských kultúrnych hodnôt, prezentovanie i propagovanie folklóru a ľudových piesní, organizovanie slovenských podujatí, ďalej vydávanie publikácií.**

Cieľom spolku je zachovať kultúru, náboženskú a slovenskú národnostnú identitu; rozvíjať spoločenský život kolektívu; pestovať materinský jazyk i tradícií; pestovať a odovzdávať slovenské kultúrne a náboženské hodnoty, materinský jazyk, ako i národnostnú identitu občanom žijúcim v Mlynkoch a okolí, vrátane rozvoja spoločenského života a vytvorenie kultúrneho dialógu prekračujúceho hranice.

Neochvejne veríme, že autentické zachovávanie tradícií môže koexistovať s technologickými
inováciami XXI. storočia, že pri tejto modernite prieskum hodnôt z minulosti slúži ako základný pilier vývoja, zachovania našej identity a materinského jazyka, najmä v kruhu mladých, v rukách ktorých je prežitie našej národnostnej budúcnosti. Našou úlohou je odovzdávanie týchto pokladov rastúcej mládeži; musíme sa k nim dostať a urobiť im príťažlivým zachovávanie týchto tradícií, ako dôležitú časť každodenného života našich predkov, pretože zachovávanie koreňov musí zaplniť ich srdce pyšnosťou, vďaka čomu aj oni prispejú k oživeniu kultúry tohto spoločenstva (sakrálne a ľudové zvyky). Našou cieľovou skupinou je široká verejnosť, chceme osloviť každého, presnejšie povedané, chceme osloviť predovšetkým tých, ktorým ešte záleží na zachovávaní miestnych slovenských tradícií v Maďarsku napriek čoraz silnejším asimilačným úsiliam, ale zároveň sa chceme dostať a mobilizovať tých, pre ktorých sú tieto aktivity zatiaľ menej dôležité, napriek tomu, že podľa ich pôvodu by si mali viac vážiť hodnoty svojich predkov. Chceme dosiahnuť, aby toto niekoľko storočné kultúrne dedičstvo nezaniklo, aby bolo zachované a aby rozkvitalo, rozvíjalo sa a s touto pestrosťou našej menšinovej existencie chceme obohatiť kultúru Maďarska. Slúžime tým aj našej materskej krajine, Slovensku, aby mohli naďalej znieť poklady bohatej klenotnice slovenských ľudových piesní a vianočných kolied aj za hranicami. Predstavitelia staršej generácie v rámci nášho spolku môžu s potešením odovzdávať mladším (škôlkarom a žiakom) piesne, ktoré sa kedysi naučili od svojich rodičov a starých rodičov. Takto budú rozosiate „zrnká“ zachovávania slovenských tradícií v dušiach našich vnukov v záujme pretrvania, pestovania, ochrany a záchrany našej slovenskej národnostnej kultúry. Podľa nášho názoru s realizáciou našich projektov slúžime predstaviteľom všetkých generácií vo verejnom a kultúrnom živote domácich Slovákov. Vďaka našim iniciatívam sa môžu zoznámiť členovia folklórnych súborov, pestovatelia tradícií z rôznych, územne rozčlenených a vzdialených oblastí. V budúcnosti sa tieto telesá môžu spoločne zúčastniť na podobných podujatiach a vypracovať tak spoločné projekty, aj takto obohacujúc a zvečňujúc tradície našich predkov. Prezentujeme zároveň podobné a rozličné črty kultúry Slovákov, ktorí žijú v geograficky rozčlenených regiónoch, pritom našim cieľom je aj naďalej prízvukovanie styčných bodov a rovnakých koreňov, ako aj ich upevnenie.

V rámci tohto procesu však prísne zachováme jedinečnosti, resp. autentické, miestne črty, špeciálne motívy ľudových piesní a pestrosť miestnych nárečí jednotlivých oblastí. Spoločné úsilie upriamuje pozornosť na jednotu, ktorá pre nás symbolizuje pevnú silu a vytrvalosť v práci, v záujme nášho pretrvávania a obohatenia, rozvíjania duchovného-kultúrneho-sakrálneho i jazykového dedičstva Slovákov v Maďarsku. Považujeme za dôležité, aby bolo v posledných chvíľach pokročilej asimilácie realizované čím viac slovenských národnostných aktivít, pretože onedlho môže byť už príliš neskoro. Tzv. „humánny kapitál“ pestovateľov tradícií bude čoraz menší s tým, že sa mladí nasťahujú do hlavného mesta a tí starší, ktorí sú sprostredkovateľmi hodnôt kultúry každodenného života a usilovnými pracovníkmi tejto šľachetnej kultúrnej misie, nás pomaly navždy opúšťajú. Avšak práve títo starší môžu odovzdať národnostné kultúrne dedičstvo príslušníkom mladšej generácie, ktorá je zálohou pretrvávania našej menšinovej kultúry a existencie. Je nepopierateľným faktom, že bez zapojenia mladšej generácie do našich aktivít nemá naša práca žiadny účinok. Preto pokladáme za nesmierne dôležité mobilizovať tejto mladšej generácie v rámci našich projektov v čo najväčšom počte, aby sme spoločne, so zapojením jednotlivých generácií a ich bezproblémovou spoluprácou dosiahli dlhodobé, strategické ciele v záujme upevnenia našej slovenskej národnostnej identity.

Neochvejne veríme, že sa zapojením do kultúry – sprostredkovanou pomocou hudby a iných odvetví umenia – upevní aj naša identita a používanie materinského slovenského jazyka sa každý deň stane živším a živším. Ďalej je dôležité, aby sa deti čo najčastejšie stretávali s našimi slovenskými zvykmi a („vzkriesenými”) miestnymi tradíciami, a takto si mohli osvojiť prvky kultúrneho bohatstva našich predkov, ktoré sa s postupom času a našich vedomostí nepretržite rozvíja s tým usilujúc a prehlbujúc našu národnostnú identitu. Prostredníctvom mládeže oslovíme aj rodičov a starých rodičov – ktorí toto dedičstvo poznajú ešte lepšie a bohužiaľ nie v každom prípade ho vedia odovzdať svojim potomkom – v rámci spoločných rodinných programov.


** ŠTÁTNE VYZNAMENANIE Kultúrnemu spolku za Mlynky / „V Peštianskej redute odovzdali 29. mája 2017 ocenenia "Pro Cultura Minoritatum Hungariae" za záslužnú činnosť v oblasti národnostnej kultúry. Za Slovákov dostal vyznamenanie Kultúrny spolok za Mlynky. Vyznamenanie odovzdával štátny tajomník Ministerstva ľudských zdrojov Miklós Soltész.“


Najvýznamnejšie aktivity uskutočnené v posledných troch rokoch:


Dni tanečníkov v Mlynkoch; jubileum Pilíšskeho tria, Folklórneho súboru Pilíš a tanečnej zložky Seniorov v Mlynkoch; vydanie slovenské CD platne pilíšskych ľudových piesní, resp. ekumenickej náboženskej hudby, ďalej CD nahrávku audioknihy pilíšskych slovenských ľudových rozprávok; kultúrno-historické mládežnícke konferencie: „Revitalizácia slovenskej národnostnej kultúry (mládeže) v Maďarsku: pilíšske lokálne vedomie identity / 1-2-3. konferencia, respektíve miestno- a kultúrnohistorické stretnutie za okrúhlym stolom pod vedením miestneho historika, pána Viliama Gajána, v znamení vydania dvojjazyčnej monografie pána Gregora Papučka pod názvom: „MLYNKY A OKOLIE“, ďalej slovenská mládežnícka národopisná i výskumná súťaž Kultúrneho spolku za Mlynky s názvom „Ako ďalej slovenská mládež v Maďarsku?” – pri príležitosti blížiaceho sa 275. jubilea znovuosídlenia podpilíšskych Mlynkov –, pri slávnostnej udalosti narodenín našej obce a na jej úctu, respektíve na večnú pamiatku našich zosnulých slovenských Predkov“; celoštátne prehliadky slovenských národnostných speváckych zborov: „Piesne moje, piesne...“ – 6. Kvalifikačná prehliadka a školenie národnostných speváckych i hudobných formácií v Maďarsku / VI. jubilejné medzinárodné odborné doškoľovanie a seminár na celokrajinskú kvalifikáciu slovenských piesní a ľudovej i sakrálnej hudby Celoštátneho združenia speváckych zborov, hudobných kapiel a folklórnych telies v Maďarsku (KÓTA) v roku 2017; národopisné súťaže, letné ekumenické biblické tábory pre mladých a pútnické zájazdy na Slovensku ako spoluorganizátor; „Slovenské Vianoce“ – oživenie národnostných vianočných tradícií Slovákov žijúcich v Maďarsku s názvom „Choďila Mária po širokém sveťe" / 10. zapálenie sviec a jubilejný slovenský národnostný adventný koncert medzi Slovákmi žijúcimi v Maďarsku i autentická slovenská betlehemská pastierska hra pre deti; vystúpenia na udalostiach Slovenského inštitútu v Budapešti, festivale "Klastrom" v Mlynkoch, londýnskom festivale Temža, oslave pri príležitosti dňa Kataríny pre Slovákov v švédskom hlavnom meste – v Štokholme, otvorení výstavy Andyho Warhola v Múzeu Mihálya Munkácsyho v Békešskej Čabe, novoročnom koncerte svetoznámej cimbalistky a profesorky Vyso-kej školy múzických umení v Banskej Bystrici Viktórie Herencsárovej, otvorení Pamätného dňa zahra-ničných Slovákov v Bratislave, recepcii Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Budapešti, sérií udalostí organizovaných pri príležitosti 275. jubilea znovuosídlenia Mlynkov Slovákmi – jedným zo spoluorganizátorov –, už piatykrát zorganizovanom vianočnom charitatívnom koncertu vo väznici v slovenských Želiezovciach, mnohých folklórnych festivaloch materskej krajiny, ďalej 1. júna 2020 pri príležitosti Turíc slúžil náš spevácky zbor na online prenose rímskokatolíckej svätej omši v XVII. obvode Budapešti na pozvanie Slovenskej národnostnej samosprávy v Kerestúri.



***


MOTTO ORGANIZÁCIE: „Tradície národností samy o sebe nie sú večne živé, ale prostredníctvom nás, vďaka nám. Náš konečný život živí ich nesmrteľnosť. Znamená to, že sa ich znova a znova môžeme pýtať o nás – o sebe – a ak to robíme s patričnou pokorou, so skutočným poslaním i údelom, tak budú aj TU a TERAZ odpovedať na naše otázky.” – takto znie hlavné motto činnosti jubilujúceho Kultúrneho spolku za Mlynky, nositeľa štátneho vyznamenania Pro Cultura Minoritatum Hungariae.

Členovia 15-ročného regionálneho spolku – verní svojmu mottu – prezentujú slovenskú ľudovú kultúru i folkór predovšetkým pilíšskeho regiónu. Slovenskí folkloristi Kultúrneho spolku pre Mlynky so svojou vysokou umeleckou úrovňou šíria dobrú povesť Pilíšanov a komunity Slovákov v Maďarsku doma aj v zahraničí.

Naša dlhoročná a pozoruhodná, rozmanitá a všestranná činnosť sa v prvom rade zameriava na zachovanie a prezentáciu tradičnej slovenskej ľudovej kultúry a folklóru obce a jej okolia aj na medzinárodnej úrovni. Kultúrny spolok pre Mlynky zastrešuje viacero folklórnych skupín, medzi ktoré patrí aj 15-ročná slovenská národnostná folklórna spevácka skupina, ktorá v uplynulom období absolvovala početné úspešné vystúpenia na medzinárodných festivaloch doma i v zahraničí – vrátane našej mater-skej krajiny (ale aj vo Švédsku) – a hodlá v tejto sérii pokračovať.


Stručný zoznam najvýznamnejších aktivít uskutočnených v posledných troch rokoch:


Dni tanečníkov v Mlynkoch; jubileum Pilíšskeho tria, Folklórneho súboru Pilíš a tanečnej zložky Seniorov v Mlynkoch; vydanie slovenské CD platne pilíšskych ľudových piesní, resp. ekumenickej náboženskej hudby, ďalej CD nahrávku audioknihy pilíšskych slovenských ľudových rozprávok; kultúrno-historické mládežnícke konferencie: „Revitalizácia slovenskej národnostnej kultúry (mládeže) v Maďarsku: pilíšske lokálne vedomie identity / 1-2-3-4-5. konferencia, resp. miestno- a kultúrnohistorické stretnutie za okrúhlym stolom pod vedením miestneho historika, pána Viliama Gajána, v znamení vydania dvojjazyčnej monografie pána Gregora Papučka pod názvom: „MLYNKY A OKOLIE“, ďalej slovenská mládežnícka národopisná i výskumná súťaž Kultúrneho spolku za Mlynky s názvom „Ako ďalej slovenská mládež v Maďarsku?” – pri príležitosti blížiaceho sa 275. jubilea znovuosídlenia podpilíšskych Mlynkov –, pri slávnostnej udalosti narodenín našej obce a na jej úctu, respektíve na večnú pamiatku našich zosnulých slovenských Predkov“; celoštátne prehliadky slovenských národnostných speváckych zborov: „Piesne moje, piesne...“ – 6. Kvalifikačná prehliadka a školenie národnostných speváckych i hudobných formácií v Maďarsku / VI. jubilejné medzinárodné odborné doškoľovanie a seminár na celokrajinskú kvalifikáciu slovenských piesní a ľudovej i sakrálnej hudby Celoštátneho združenia speváckych zborov, hudobných kapiel a folklórnych telies v Maďarsku (KÓTA) v roku 2020; národopisné súťaže a letné ekumenické biblické tábory na Slovensku pre mladých ako spoluorganizátor; „Slovenské Vianoce 2023“ – oživenie národnostných vianočných tradícií Slovákov žijúcich v Maďarsku s názvom „Choďila Mária po širokém sveťe" / 11. zapálenie sviec a jubilejný slovenský národnostný adventný koncert medzi Slovákmi žijúcimi v Maďarsku i autentická slovenská betlehemská pastierska hra pre deti; vystúpenia na udalostiach Slovenského inštitútu v Budapešti, festivale "Klastrom" v Mlynkoch, londýnskom festivale Temža, oslave pri príležitosti dňa Kataríny pre Slovákov v Štokholme vo Švédsku, otvorení výstavy Andyho Warhola v Múzeu Mihálya Munkácsyho v Békešskej Čabe, novoročnom koncerte svetoznámej cimbalistky a profesorky Vysokej školy múzických umení v Banskej Bystrici Viktórie Herencsárovej, otvorení Pamätného dňa zahraničných Slovákov v Bratislave, recepcii Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Budapešti, sérií udalostí organizovaných pri príležitosti 270. jubilea znovuosídlenia Mlynkov Slovákmi – jedným zo spoluorganizátorov –, už piatykrát zorganizovanom vianočnom charitatívnom koncertu vo väznici v slovenských Želiezovciach, mnohých folklórnych festivaloch materskej krajiny, respektíve v r. 2020/2021 pri príležitosti Turíc slúžil náš spevácky zbor na online prenose rímskokatolíckej svätej omši v XVII. obvode Budapešti na pozvanie Slovenskej národnostnej samosprávy v Kerestúri. Vydanie farebného fotokalendára pri príležitosti 15. výročia Kultúrneho spolku za Mlynky, ako aj 275. výročia (znovu)osídlenia našej rodnej obce Mlynkov slovenským obyvateľstvom. Revitalizačný tábor v materskej krajine – na Slovensku (Farná, Levice, Nitra, Bratislava) určená pre mládež slovenskej národnosti v Maďarsku so zameraním na spoznávanie domoviny, resp. pestovanie materinského jazyka, príprava na jazykovú skúšku, zachovanie identity a náboženstva. Vydanie autentickej zvukovej nahrávky tradičnej spievanej Pilíšskej slovenskej pašiovej hry v Mlynkoch na Kvetnú nedeľu v staroslovienčine. 15-ročné jubileum založenia Kultúrneho spolku pre Mlynky v Madarsku (2008-2023). Vystúpenie na Pamätný deň zahraničných Slovákov v Bratislave v r. 2021-2023 a na Krajanskej nedele – v Krajanskom dvore v Detve v r. 2023. Mládežnícky poznávací zájazd v našej materskej krajine na Slovensku (Orava). Obstarávanie krojového a kompletného zvukového vybavenia pre 15-ročný Kultúrny spolok za Mlynky. Po stopách svätého Cyrila a Metoda – BLATNOHRAD 2022/2023: Pri príležitosti výročia Pribinovej smrti ("...infra civitatem Priwinae..." / "...v meste Pribinu..."). Vydanie prvého zvukového nosiča Slovákov žijúcich v Maďarsku so pseudofolklórnou tematikou.
Symbol

Krajanské dotácie z ÚSŽZ zo Slovenskej republiky

  Obdobie
Miesto realizácie
Žiadosti
Číslo žiadosti
Účastníci Zasiahnutí Požadovaná suma
Požadované položky
Schválená suma
Schválené položky
2024 6 1 235 41 000 33 224 € 2 100 €
  1.12.2024 - 1.12.2024
Rímskokatolícky (al. Evanjelický) kostol mesta Maglód, resp. na recepciu: MagHáz – Maglód Művelődési Háza / Osvetové stredisko v Maglóde (2234 MAGLÓD, Fő utca 4-6. / ul. Hlavná č. 4-6 - Madarsko).
Kultúra
XV.národnostné vianočné tradície Slovákov žijúcich v Maďarsku:„Choďila Mária po širokém sveťe"/Divadelné predstavenie a 15.zapálenie sviec i slov. národnostný adventný koncert Slovákov v Maďarsku,dalej autentická slov. betlehemská pastierska hra pre deti
Žiadosť číslo 0014/HU/2024 (R)
Podporená
Zmluva v registri
500 20 000 5 000 €
Požadované položky: Platby za odborné služby - grafické práce, predtlačová príprava a tlač (BV):50.00; Platby za odborné služby - zhotovenie foto-, audio- a videozáznamu (BV):120.00; Platby za odborné služby - tlmočenie, preklady, redakčné úpravy a jazyková korektúra (BV):50.00; Platby za odborné služby - iné - Scenár, réžia, moderovanie, scénografia, dramatizácia, technické služby, archivácia a pod.

Zabezpečenie ozvučenia a zvukovej, resp. svetelnej techniky (osvetlenie) celovečerného vianočného programu – prenájom, ovládanie a prevádzkovanie.

Masmediálna a fotografická dokumentácia podujatia, ďalej výdavky na usporiadanie akcie.:1699.00; Krátkodobý prenájom priestorov (BV):100.00; Krátkodobý prenájom ozvučovacej a osvetľovacej techniky, audio - a videotechniky (BV):100.00; Doprava (BV):255.00; Ubytovanie (BV):250.00; Strava (BV):400.00; Zabezpečenie rekvizít (BV):50.00; Nákup kníh a literatúry (BV):50.00; Nákup materiálov a surovín (BV):50.00; Ocenenia (BV):50.00; Propagácia a reprezentačné náklady (BV):77.00; Iné - Honoráre pre spevákov a kapiel, resp. prednášateľov. - Platby za odborné služby vystupujúcich počas galakoncerte (kultúrne, tanečné a hudobné činnosti). / Platby za odborné služby (na úhradu súhrnných nákladov slovenského tradičného ľudového pastierskeho hru, resp. na honorár* hudobníka/-ov – prípadne kapely – ľudových tanečníkov a spevákov ľudových piesní, fokloristov a/alebo súborov). Náklady a honorár pre vystupujúcich – živého hudobného sprievodu (kapely, harmonikár, sólisti/speváci, hudobníci), dalej iné technické zabezpečenie.

Náklady a honorár pre vystupujúcich – živého hudobného sprievodu (kapely, harmonikár, sólisti, speváci, hudobníci) / Platby za odborné služby.

***

Zoznam medzinárodnych úcastníkov, nasich hostí, umelcov a hudobníkov, kapiel, zborov a spevákov podľa našich predbežných plánov a bez nároku na úplnosť z Madarska i mimo neho:

Kultúrny spolok pre Mlynky – ktorý vznikol práve pred 15 rokmi – v spolupráci s 45-ročným Folklórnym súborom Pilíš sa chystajú na jedinečnú iniciatívu v kultúrnom živote Slovákov v Maďarsku, a to 1. decembra 2024 (prvá adventná nedela) v pripeštianskom slovenskom národnostnom meste – Maglód. Spoluúčinkujúce slovenské národnostné kultúrno-umelecké telesá z Mlynkov: 65-ročný Páví krúžok, 25-ročné Pilíšske trio (Melinda Černá, Tímea Galdová, Levente Galda) z Mlynkov, dalej 20-ročná Spievajúca mládež slovenská (skratka: SMS), Slovenský cirkevný spevácky zbor v Mlynkoch a Slovenská spevácka zložka FS Pilíš z Madarska, dalej žiaci, žiačky a šk?lkári obce Mlynky pod Pilíšom.

Do samotného kultúrneho programu sa snažíme zapojiť aj našich hostí a miestne folklórne skupiny, aj svetoznámu cimbalovú virtuózku Prof. PhDr. Viktóriu Herenčárovú ArtD z Banskobystrickej hudobnej akadémie, respektíve ďalšie známe slovenské hudobné telesá fungujúce v Maďarsku i materskej krajine na Slovensku, okrem iných tých doleuvedených hostí, umelcov a hudobníkov, kapiel, folklórnych a cirkevných speváckych zborov i folkloristov a spevákov či speváčok:

- parlamentný hovorca slovenskej národnosti v Maďarsku Anton Paulik
- predsedníčka CSSM Alžbeta Hollerová Račková
- predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ing. Dagmar Repčeková
- predsedníčka Zväzu Slovákov v Maďarsku Ruženka Egyedová Baráneková
- predseda Únie slovenských organizácií v Maďarsku František Zelman
- predsedníčka celoštátneho Slovenského spolku IDENTITA Karola Klauszová
- predsedníčka Náboženského a sociálneho výboru Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM) Ildika Fúziková
- slovenský katolícky farár v 17. obv. Budapešti – časť Kerestúr – Vojtech Balik
- slovenský evanjelický farár zo Slovenského Komlóša Attila Spišák
- riaditeľka Ústavu kultúry Slovákov v Maďarsku pri CSSM Katarína Királyová PhDr.
- poslankyňa Maďarského parlamentu Monika Dunajská
- primátor mestskej časti Rákošmente hlavného mesta Budapešti Tomáš Horváth, dalej...

- slovenské folklórne skupiny obcí a mestá Maglód, Rákoškerestúr, Ečer, Išaseg, Peterky, Dabaš-Šári, Mlynky, Irša, Pilíš, Santov, Cinkota, Békesská Caba, Senváclav, Senondrej...
- folkloristi Tanečného súboru LIPA z Budapešti
- "Tremolo" mandolínová kapela zo Slovenského Komlósa
- členovia Budapeštianskeho slovenského speváckeho zboru
- žiaci a pedagógovia Slovenskej národnostnej základnej školy v Mlynkoch, resp. Materskej školy, všeobecnej školy, gymnázia a kolégia s vyučovacím jazykom slovenským
- dychové kapely z obce Blatné (Slovenská republika) a z mesta Pomáz, resp. Mládežnícka dychovka zo Slovenského Komlóša, ďalej trubačy z Nového Harťánu
- Peter Berec harmonikár z Košíc i Agatič Krunosláv harmonikár z Vojvodiny (zo Srbska)
- Alica Agodová ľudová speváčka zo Segedína
- Enikő Kalinová ľudová speváčka z Peterky
- Dr. Domonkoš Volter folklorista a spevák i učiteľ slovenského jazyka z Pišpeku
- Gregor Szekér slovenský spevák a hudobný skladateľ i textár zo Štúrova (Slovensko)
- Slovenský sláčikový orchester z Níreďházu pod vedením Kláry Erdélyiovej Molnárovej
- rodina umelcov Súdiovci – rodáci zo Selenče – z Vojvodiny (Srbsko)
- Ján Slávik z Kysáča a Nového Sadu (Srbsko) a jeho syn, Ivan Slávik zo Slovenska (Bratislava)
- Štefan Štec známy spevák slovenských a rusínskych ľudových piesní na Slovensku a jeho hudobná kapela s názvom „Fajta”
- operná speváčka so slovenským p?vodom Edita Šutová z Talianska (z mesta Miláno)
- zástupcovia médií, atď.:1699.00
700 €
  4.10.2024 - 6.10.2024
MATERSKÁ KRAJINA: Orava a jej okolie - SLOVENSKÁ REPUBLIKA (okrem iných: Zuberec, Tvrdošín, Oravský hrad, Babia hora, Oravice, Jasenová...), dalej Liptovský región - SLOVENSKO,napr. Ružomberok - Vlkolínec - Dolný Kubín - Zuberec - Liptovský Mikuláš atd.
Vzdelávanie
Vzdelávanie (novo)zvolených mladých poslancov a kandidátov i aktivistov slovenských národnostných samospráv fungujúcich na území Maďarska vo funkcií od 1.10.2024 v materskej krajine v SR s názvom Slovenská študijná akadémia krajanskej mládeže na Slovensku
Žiadosť číslo 0421/HU/2024 (R)
Neschválená
projekt nezískal dostatočné bodové ohodnotenie
60 12 000 5 995 €
Požadované položky: Platby za odborné služby - grafické práce, predtlačová príprava a tlač (BV):125.00; Platby za odborné služby - zhotovenie foto-, audio- a videozáznamu (BV):125.00; Platby za odborné služby - tlmočenie, preklady, redakčné úpravy a jazyková korektúra (BV):125.00; Platby za odborné služby - iné - Platby za odborné služby: odborné prednásky slovenskych a madarskych expertov pracujúcich na poli i v systéme národnostnych samospráv a/al. v dotacnych komisiach v SK al. v HU, dalej technické zabezpečenie, kultúrna služba, živá hudbá, výučba slovenčiny, odborné prehliadky so sprievodcom.

Platby za odborné služby: divadelné predstavenie v slovenskom materinskom jazyku. (Platby za odborné služby: kultúrne aktivity, resp. umelecké činnosti, dalej živá hudobná služba.) Platby za odborné služby (prehliadky so sprievodcom, vyučovanie slovenského jazyka, ďalej technické zabezpečenie).:1500.00; Krátkodobý prenájom priestorov (BV):125.00; Krátkodobý prenájom ozvučovacej a osvetľovacej techniky, audio - a videotechniky (BV):125.00; Doprava (BV):500.00; Ubytovanie (BV):500.00; Strava (BV):500.00; Zabezpečenie rekvizít (BV):120.00; Nákup kníh a literatúry (BV):125.00; Nákup učebníc a didaktických pomôcok (BV):125.00; Nákup športových potrieb (BV):125.00; Nákup materiálov a surovín (BV):125.00; Ocenenia (BV):125.00; Propagácia a reprezentačné náklady (BV):125.00; Iné - Honoráre externých prednášatelov resp. učitelov i odborných expertov/odborníkov zo Slovenska i z Madarska.

Nákup kancelárskych potrieb: nákup PC a tlačiarni, poštovné, telefón, nákup vstupeniek a lístkov.

Cestovné poistenie, resp. honoráre pre animátorov a prednásatelov pocas doskolovacieho pobytu na Slovensku, dalej prezentácia profesionálneho slovenského divadelného predstavenia pre deti a mladych.

Honorár 5 pedagógov (odmeny).:1500.00
0 €
  16.6.2024 - 22.6.2024
SLOVENSKÁ REPUBLIKA - 935 66 Obec FARNÁ (ul. Farná č. 462) / (http://www.farna.sk) a okolie, ďalej - v závislosti od výšky dotácie - mesto Levice a Nitra, prehliadky okresov a ich bezprostredného regiónu, možno hlavného mesta Slovenska Bratislavy (1 deň).
Vzdelávanie
5. revitalizačný tábor v materskej krajine-na Slovensku (Farná,Levice,Nitra,Bratislava) určená pre mládež slov.národnosti v Maďarsku so zameraním na spoznávanie domoviny,resp.pestovanie mat.jazyka,príprava na jaz. skúšku,zachovanie identity a náboženstva
Žiadosť číslo 0006/HU/2024 (R)
Neschválená
projekt nezískal dostatočné bodové ohodnotenie
100 1 000 5 000 €
Požadované položky: Platby za odborné služby - grafické práce, predtlačová príprava a tlač (BV):100.00; Platby za odborné služby - zhotovenie foto-, audio- a videozáznamu (BV):250.00; Platby za odborné služby - tlmočenie, preklady, redakčné úpravy a jazyková korektúra (BV):150.00; Platby za odborné služby - inštaláciu výstavy a jej poistenie (BV):150.00; Platby za odborné služby - iné - honorár 5 pedagógov (odmeny):900.00; Krátkodobý prenájom priestorov (BV):150.00; Krátkodobý prenájom ozvučovacej a osvetľovacej techniky, audio - a videotechniky (BV):300.00; Doprava (BV):225.00; Ubytovanie (BV):225.00; Strava (BV):201.00; Zabezpečenie rekvizít (BV):50.00; Nákup kníh a literatúry (BV):100.00; Nákup učebníc a didaktických pomôcok (BV):100.00; Nákup športových potrieb (BV):100.00; Nákup materiálov a surovín (BV):100.00; Ocenenia (BV):100.00; Propagácia a reprezentačné náklady (BV):100.00; Iné - platby za odborné služby vystupujúcich počas tábora (kultúrne, tanečné a hudobné činnosti)

Platby za odborné služby (na úhradu súhrnných nákladov slovenského domu tradičného ľudového tanca, resp. na honorár* hudobníka/-ov – prípadne kapely – ľudových tanečníkov a spevákov ľudových piesní, fokloristov a/alebo súborov).

*Náklady a honorár pre vystupujúcich – živého hudobného sprievodu (kapely, harmonikár, sólisti/speváci, hudobníci).:1699.00
0 €
  1.6.2024 - 31.12.2024
Mlynky / Pilisszentkereszt - MADARSKO
Kultúra
Zabezpečenie podmienok na výkon pravidelnej činnosti žiadateľa v oblasti kultúry, ďalej obstarávanie krojového a kompletného zvukového vybavenia pre 15-ročný Kultúrny spolok pre Mlynky a jeho slov. národn. folk. i kult. telesá fungujúce na území Maďarska.
Žiadosť číslo 0315/HU/2024 (R)
Podporená
Zmluva v registri
25 2 500 6 729 €
Požadované položky: Platby za odborné služby - grafické práce, predtlačová príprava a tlač (BV):150.00; Platby za odborné služby - zhotovenie foto-, audio- a videozáznamu (BV):200.00; Platby za odborné služby - tlmočenie, preklady, redakčné úpravy a jazyková korektúra (BV):300.00; Platby za odborné služby - iné - Platby za odborné služby: šitie a vyšívanie autentických pilíšských ludových krojov; šitie a vyhotovenie tradičných krojových odevov resp. na návrhy štylizovaných kostýmov, dalej kostýmový dizajn, scénografia,
výroba vrchného oblečenia,
navrhovanie ľudových kostýmov,
šitie doplnkov (pozri detailne rozpísané cenovú ponuku v prílohe od pani Phaedry Dorottye Álmošdovej).:950.00; Predplatné periodickej tlače v slovenskom jazyku (BV):50.00; Nákup kníh a literatúry (BV):257.00; Nákup kancelárskych potrieb (BV):133.00; Nákup nábytku a zariadenia (BV):246.00; Nákup krojového vybavenia (BV):3397.00; Propagácia a reprezentačné náklady (BV):149.00; Iné - Nákup krojových a folklórnych doplnkov, dalej topánok i čižiem s ostrohami na slovenské ľudové tance, resp. zvukového vybavenie jubilujúceho Kultúrneho spolku pre Mlynky v Madarsku.

Nákup nových krojových odevov a odevných súčiastok.

(Pozri detailne rozpísané aj cenovú ponuku v prílohe od pani Phaedry Dorottye Álmošdovej).:897.00
700 €
  1.6.2024 - 31.10.2024
Blatnohrad - Zalavár / Budapešť / Békešská Čaba
Vzdelávanie
XX. Jubil. celokrajinská slov. národ. pút do Blatnohradu:Po stopách sv. Cyrila a Metoda/Vernisáž filatelistickej výstavy Živé cyrilo-metodské dedičstvo pri príležitosti 1155.výročia smrti sv.Konštantína Cyrila (…infra civitatem Priwinae/v meste Pribinu…)
Žiadosť číslo 0097/HU/2024 (R)
Neschválená
projekt nezískal dostatočné bodové ohodnotenie
500 5 000 5 500 €
Požadované položky: Platby za odborné služby - grafické práce, predtlačová príprava a tlač (BV):50.00; Platby za odborné služby - zhotovenie foto-, audio- a videozáznamu (BV):175.00; Platby za odborné služby - tlmočenie, preklady, redakčné úpravy a jazyková korektúra (BV):175.00; Platby za odborné služby - inštaláciu výstavy a jej poistenie (BV):200.00; Platby za odborné služby - iné - a) Honoráre pre odborných lektorov, univerzít, archeologických, historických odborníkov, múzejných, akademických a kreditných pracovníkov každého z našich ďalších sprievodných podujatí, okrem platby za províznu zmluvu a faktúru, tj. celkové honoráre všetkých profesionálnych lektorov zúčastňujúcich sa na sérii projektov.

b) Náklady pre vystupujúcich živého hudobného sprievodu (kapely, harmonikár, sólisti, zbory).

Honoráre pre prednášateľov, resp. spevákov a kapiel, d’alej folkloristov a/al. súborov. – Platby za odborné služby vystupujúcich počas podujatí (kultúrne, vedecké, archeologické a hudobné činnosti). / Náklady a honorár pre vystupujúcich – živého hudobného sprievodu (kapely, harmonikár, sólisti/speváci, hudobníci).:1699.00; Krátkodobý prenájom priestorov (BV):100.00; Krátkodobý prenájom ozvučovacej a osvetľovacej techniky, audio - a videotechniky (BV):200.00; Doprava (BV):200.00; Ubytovanie (BV):200.00; Strava (BV):200.00; Zabezpečenie rekvizít (BV):100.00; Nákup kníh a literatúry (BV):100.00; Nákup učebníc a didaktických pomôcok (BV):100.00; Nákup materiálov a surovín (BV):100.00; Ocenenia (BV):100.00; Propagácia a reprezentačné náklady (BV):102.00; Iné - Technické zabezpečenie, poštovné, distribúcia, archivácia, ďalej výdavky na usporiadania akcií.

Honoráre pre spevákov a kapiel, resp. prednášateľov. – Platby za odborné služby vystupujúcich počas celého projektu (kultúrne, vedecké, literárne, archeologické, náboženské a hudobné činnosti). / Platby za odborné služby (na úhradu súhrnných nákladov slovenských prednášateľov, resp. na honorár hudobníka/-ov – prípadne kapely –, muzikantov vážnej a cirkevnej hudby, d’alej spevákov ľudových piesní, fokloristov a/alebo súborov). Náklady a honorár pre vystupujúcich – živého hudobného sprievodu (kapely, harmonikár, sólisti/speváci, hudobníci), dalej iné technické zabezpečenie. Náklady a honorár pre vystupujúcich – živého hudobného sprievodu (kapely, harmonikár, sólisti, speváci, hudobníci) / Platby za odborné služby.:1699.00
0 €
  2.1.2024 - 31.12.2024
Miesta projektu sú Stredisko pilíšských Slovákov-Slovenský dom v Mlynkoch (H-2098 Pilisszentkereszt/Mlynky,ul.Dobogókői út c.24),resp.budova Samosprávy/Slovenskej samosprávy XI.obv.hlavného mesta Bp.-Novy Budín (H-1113 Bp.,ul.Bocskai út c.39-41-MADARSKO)
Vzdelávanie
10. ROČNÍK INTENZÍVNYCH A INTERAKTÍVNYCH JAZYKOVÝCH KURZOV NÁŠHO MATERINSKÉHO JAZYKA – SLOVENČINY PRE DETI A MLÁDEŽ ŽIJÚCE V MAĎARSKU
Žiadosť číslo 0117/HU/2024 (R)
Podporená
Zmluva v registri
50 500 5 000 €
Požadované položky: Platby za odborné služby - grafické práce, predtlačová príprava a tlač (BV):60.00; Platby za odborné služby - zhotovenie foto-, audio- a videozáznamu (BV):122.00; Platby za odborné služby - tlmočenie, preklady, redakčné úpravy a jazyková korektúra (BV):250.00; Platby za odborné služby - iné - Platby za odborné vyučovacie služby slovenských pedagógov, resp. učitelov slovenského jazyka, resp. profesorov slovenskej literatúry a gramatiky na rok 2024. Platby za ich jazykové výučby na základe vystavených faktúr.

Platby za odborné služby
(vyučovanie slovenského jazyka /pani Mgr. Izabela Pfliegelová, pani Mgr. Dominika Čuliová, pani Dr. Gizela Csehová/, ďalej technické zabezpečenie).

Nákup slovenských kníh zameraných na gramatiku a literatúru, napr. učebnicu Krížom- krážom pre našich účastníkov, ale aj audioknihy v slovenskom jazyku, pracovné zošity a beletriu, aby si rozšírili slovnú zásobu a gramatické a štylistické znalosti, ako aj noviny vychádzajúce v slovenskom jazyku, ktoré odoberáme, aby aj oni mohli byť v každodennom kontakte s dnešnou slovenčinou aspoň vo forme čítania článkov. (Rovnako užitočnému účelu slúžia aj televízne kanály v slovenskom jazyku, ktoré je možné v našej obci prijímať cez satelit.)
Nákup učebníc a didaktických pomôcok, resp. interaktívnej tabule i online lekcii, ktoré sú pre našich učiteľov slovenského jazyka potrebné pre ich efektívnu prácu v oblasti vzdelávania slovenského jazyka, ale samozrejme všetky zostávajú majetkom Kultúrneho spolku pre Mlynky, možno ich nájsť a sú kedykoľvek k dispozícii na adrese sídla spolku, a sú tiež súčasťou nášho inventáru. Nákup materiálov a surovín (napr. na kreatívne dielne výučby slovenského materinského jazyka), ktoré slúžia hravej výučbe slovenského jazyka, prostredníctvom ktorej naši žiaci hravou formou spoznávajú krásy nášho materinského jazyka a prežívajú ho so svojimi spolužiakmi ako spoločenský zážitok. Šikovné deti, ktoré úspešne absolvujú skúšku zo slovenského jazyka, dostanú od nás aj tzv. motivačné ocenenia, čo ich snáď povzbudí k tomu, aby sa v budúcnosti učili jazyk aj ďalej, aby učenie neprerušovali, ale ďalej rozvíjali svoje znalosti slovenčiny na vyššiu úroveň, čo zároveň slúži na upevnenie ich slovenskej identity, vlastnej identity a národného (spoločenského) sebauvedomenia, ktoré tiež patria medzi najvyššie priority a ciele nášho združenia.
Nákup kancelárskych potrieb: nákup softvéru, PC, tlačiarní, ďalej technické zabezpečenie. Tie slúžia na organizačnú činnosť združenia pri jazykových kurzoch, sú tiež súčasťou nášho inventára, preto ich nájdete v sídle nášho spolku v Mlynkoch, čím podporujú našu administratívnu činnosť, ktorá je na organizáciu vzdelávania absolútne nevyhnutná (tlač, skenovanie, kopírovanie materiálov, pracovných listov, pracovných listov, kopírovanie gramatických tabuliek vo viacerých kópiách pre študentov, počítača (notebooku) a používanie internetu, nákup rôznych programov na výučbu slovenského jazyka a hravého softvéru na výučbu jazyka, kancelárske potreby, perá, papier do tlačiarne, tonery, náplne do tlačiarní, tieto sú tiež určené na uľahčenie plnenia našej archivačnej a dokumentačnej práce):1699.00; Krátkodobý prenájom priestorov (BV):125.00; Krátkodobý prenájom ozvučovacej a osvetľovacej techniky, audio - a videotechniky (BV):150.00; Doprava (BV):150.00; Ubytovanie (BV):110.00; Strava (BV):95.00; Zabezpečenie rekvizít (BV):50.00; Nákup kníh a literatúry (BV):135.00; Nákup učebníc a didaktických pomôcok (BV):200.00; Nákup materiálov a surovín (BV):55.00; Ocenenia (BV):50.00; Propagácia a reprezentačné náklady (BV):50.00; Iné - Nákup kancelárskych potrieb: nákup softwaru, PC, tlačiarní, dalej ich technické zabezpečenie.

Honorár pedagógov (odmeny).

Nákup slovenských kníh zameraných na gramatiku a literatúru, napr. učebnicu Krížom- krážom pre našich účastníkov, ale aj audioknihy v slovenskom jazyku, pracovné zošity a beletriu, aby si rozšírili slovnú zásobu a gramatické a štylistické znalosti, ako aj noviny vychádzajúce v slovenskom jazyku, ktoré odoberáme, aby aj oni mohli byť v každodennom kontakte s dnešnou slovenčinou aspoň vo forme čítania článkov. (Rovnako užitočnému účelu slúžia aj televízne kanály v slovenskom jazyku, ktoré je možné v našej obci prijímať cez satelit.)
Nákup učebníc a didaktických pomôcok, resp. interaktívnej tabule i online lekcii, ktoré sú pre našich učiteľov slovenského jazyka potrebné pre ich efektívnu prácu v oblasti vzdelávania slovenského jazyka, ale samozrejme všetky zostávajú majetkom Kultúrneho spolku pre Mlynky, možno ich nájsť a sú kedykoľvek k dispozícii na adrese sídla spolku, a sú tiež súčasťou nášho inventáru. Nákup materiálov a surovín (napr. na kreatívne dielne výučby slovenského materinského jazyka), ktoré slúžia hravej výučbe slovenského jazyka, prostredníctvom ktorej naši žiaci hravou formou spoznávajú krásy nášho materinského jazyka a prežívajú ho so svojimi spolužiakmi ako spoločenský zážitok. Šikovné deti, ktoré úspešne absolvujú skúšku zo slovenského jazyka, dostanú od nás aj tzv. motivačné ocenenia, čo ich snáď povzbudí k tomu, aby sa v budúcnosti učili jazyk aj ďalej, aby učenie neprerušovali, ale ďalej rozvíjali svoje znalosti slovenčiny na vyššiu úroveň, čo zároveň slúži na upevnenie ich slovenskej identity, vlastnej identity a národného (spoločenského) sebauvedomenia, ktoré tiež patria medzi najvyššie priority a ciele nášho združenia.
Nákup kancelárskych potrieb: nákup softvéru, PC, tlačiarní, ďalej technické zabezpečenie. Tie slúžia na organizačnú činnosť združenia pri jazykových kurzoch, sú tiež súčasťou nášho inventára, preto ich nájdete v sídle nášho spolku v Mlynkoch, čím podporujú našu administratívnu činnosť, ktorá je na organizáciu vzdelávania absolútne nevyhnutná (tlač, skenovanie, kopírovanie materiálov, pracovných listov, pracovných listov, kopírovanie gramatických tabuliek vo viacerých kópiách pre študentov, počítača (notebooku) a používanie internetu, nákup rôznych programov na výučbu slovenského jazyka a hravého softvéru na výučbu jazyka, kancelárske potreby, perá, papier do tlačiarne, tonery, náplne do tlačiarní, tieto sú tiež určené na uľahčenie plnenia našej archivačnej a dokumentačnej práce).:1699.00
700 €
  2023 0 - - 0 € 0 €
  2022 0 - - 0 € 0 €
  2021 0 - - 0 € 0 €
  2020 0 - - 0 € 0 €
  2019 0 - - 0 € 0 €
  2018 0 - - 0 € 0 €
  2017 0 - - 0 € 0 €
  2016 0 - - 0 € 0 €
  2011 0 - - 0 € 0 €
  2016-2024 6 1 235 41 000 33 224 € 2 100 € (6%)
 
Krajina:
Oblasť:

Krajanské organizácie a spolky z krajiny Maďarsko

Maďarsko "A sátoraljaújhelyi szlovák iskolásokért" Alapítvány / Nadácia "Za novomestských žiakov slovenskej školy"

Maďarsko Acsai Petőfi Sándor Általános Iskola

Maďarsko Alexander Kormoš (Santov)

Maďarsko Általános Iskola

Maďarsko Általános Iskola és Óvoda

Maďarsko Általános Iskola Püspökhatvan

Maďarsko Alžbeta Gyimesiová Hugyiková

Maďarsko Alžbeta Szabová (Orosláň)

Maďarsko András Kiszely

Maďarsko Anna Baumstarková

Maďarsko Atila Rusnák

Maďarsko Atila Rusnák (Níža - Mlynky)

Maďarsko Atila Rusnák (Níža)

Maďarsko Bánhidai Jókai Mór Általános Iskola

Maďarsko Bánhidai Szlovák ÁMK Jókai Mór Ált. Iskola

Maďarsko Bertalan Bertók

Maďarsko Budapeštiansky slovenský spevácky zbor OZVENA

Maďarsko Bükki Szlovák Nemzetiségi Általános Iskola és Óvoda Bükkszentkereszt/Répáshuta

Maďarsko Celoštátna cudzojazyčná knižnica (Budapešť)

Maďarsko Celoštátna slovenská samospráva - SLOVENSKÉ DOKUMENTAČNÉ CENTRUM

Maďarsko Celoštátna slovenská samospráva - SLOVENSKÉ PEDAGOGICKÉ METODICKÉ CENTRUM

Maďarsko Celoštátna slovenská samospráva Nezisková verejnoprospešná s.r.o. LEGATUM

Maďarsko Celoštátna slovenská samospráva v Maďarsku

Maďarsko Celoštátna slovenská samospráva VÝSKUMNÝ ÚSTAV

Maďarsko Cervinus Teátrum Művészeti Nonprofit Kft.

Maďarsko CSABASZABADI SZLOVÁK NEMZETISÉGI ÖNKORMÁNYZAT- SLOVENSKÁ NÁRODNOSTNÁ SAMOSPRÁVA ČABASABADY

Maďarsko Csetényi Vámbéry Ármin Általános Iskola Tagintézménye

Maďarsko Csömöri Mátyás Király Általános Iskola

Maďarsko ČABA300 Gastronomická a turistická jednota dolnozemských Slovákov

Maďarsko Čabianska organizácia Slovákov

Maďarsko Dolina - Regionálny spolok pripeštianskych Slovákov

Maďarsko Dom slovenskej kultúry / Szlovák kultúra háza

Maďarsko Donát Horváth

Maďarsko Erika Mária Zemenné Palecska

Maďarsko Evanjelická cirkevná materská škôlka

Maďarsko Evanjelická materská škola Slovenský Komlóš

Maďarsko Evanjelický cirkevný zbor a.v. v Slovenskom Komlóši - Tótkomlósi Evangélikus Egyházközség

Maďarsko Evanjelický cirkevný zbor v Slovenskom Komlóši

Maďarsko Fekete Lajos Általános Iskola

Maďarsko Felső - Mátrai - Zakupszky László Általános Iskola és Óvoda

Maďarsko Folklórna verejná nadácia SARVAŠ

Maďarsko Folklórna verejná nadácia v Sarvaši - Tanečný súbor Tešedíka

Maďarsko Folklórne združenie Dúha v Malom Kereši

Maďarsko Folklórny spolok Furmička v Čemeri

Maďarsko FOLKLÓRNY SPOLOK FURMIČKA( FURMICSKA NÉPTÁNC EGYESÜLET)

Maďarsko Folklórny spolok Horenka v Kétšoproni

Maďarsko FOLKLÓRNY SPOLOK MALÁ FURMIČKA( MALÁ FURMICSKA NÉPTÁNC EGYESÜLET)

Maďarsko Folklórny spolok Stužka (Pántlika) v Santove

Maďarsko Folklórny spolok Zelený Veniec v Ečeri

Maďarsko Folklórny tanečný spolok Malá Furmička

Maďarsko FS Veľká Bukovinka v Répašskej Hute

Maďarsko FS Zelený veniec v Ečeri

Maďarsko Gáborné Somogyi

Maďarsko Gárdonyi Géza Általános Iskola

Maďarsko Gastronomická a tur. jednota DS ČABA300

Maďarsko Gastronomická a turistická jednota DS ČABA300

Maďarsko Gazsó ENDRÉNÉ

Maďarsko Generálny konzulát SR v Békešskej Čabe

Maďarsko Gregor Papuček (Budapešť)

Maďarsko György Rágyanszki

Maďarsko Hegyközi Nyelvoktató Szlovák Nemzetiségi Általános Iskola/Pálháza

Maďarsko Hugyecsek BALÁZS

Maďarsko II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola

Maďarsko III. Béla Ált. Iskola Tagintézménye Tát

Maďarsko Imrich Fuhl

Maďarsko Kapela Csibaj Banda v Jači

Maďarsko Kapela Čibaj banda v Jači

Maďarsko Katarína Huberová Kisgyőriová

Maďarsko Katarína Karkušová (Slovenský Komlóš)

Maďarsko Katarína Király

Maďarsko Katarína Lešťanová (Sarvaš)

Maďarsko Kincses József Általános Iskola

Maďarsko KLIK Hódmezővásárhelyi Tankerület

Maďarsko Klub dôchodcov Jasná jeseň v Dunaeďháze

Maďarsko Klub Jasienky v Níži

Maďarsko Klub slovenských dôchodcov

Maďarsko Klub slovenských dôchodcov v Budapešti

Maďarsko Knižnica a dok. centrum Slovákov v Maďarsku

Maďarsko Knižnica a dokumentačné centrum Slovákov v Maďarsku

Maďarsko Komárnansko-Ostrihomská slovenská zupná samospráva

Maďarsko Kruh priateľov Slovenského Komlóša

Maďarsko Kultúrny dom a knižnica Bélu Kálmánfiho v Číve

Maďarsko Kultúrny spolok BÁLÓ LIPÓT

Maďarsko Kultúrny spolok pre Mlynky

Maďarsko KULTÚRNY SPOLOK PRE MLYNKY (Pilisszentkeresztért Kulturális Egyesület)

Maďarsko Kultúrny spolok sarvašských Slovákov " VERNOSŤ "

Maďarsko Kultúrny spolok sarvašských Slovákov Vernosť

Maďarsko Kultúrny spolok Slnečnice v Dunaeďháze

Maďarsko Kultúrny spolok v Pálháze

Maďarsko Ladislav Lőrik

Maďarsko Ladislav Lőrik (Ďurka)

Maďarsko Levente Bódi

Maďarsko Lucfalva - Nagykeresztúr - Sámsonháza - Márkháza-Kisbárány Intézményfenntartó Társulás

Maďarsko Ľudová hudba Svrčkovci v Šalgótarjáne

Maďarsko Ľudové noviny

Maďarsko Maďarsko-slovenská dvojjazyčná národnostná ZŠ a internát

Maďarsko Maďarsko-slovenská dvojjazyčná národnostná ZŠ a internát Nové Mesto pod Šiatrom

Maďarsko Magyar - Szlovák Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Kollégium

Maďarsko Magyarországi Szlovák Szervezetek Uniója –Szövetsége Únia slovenských organizácií v Maďarsku-Združenie

Maďarsko Márta Glück Papucsekné

Maďarsko Marta Papucseková

Maďarsko Marta Papucseková Glücková (Mlynky)

Maďarsko Marta Papučková Glücková

Maďarsko Materská škola "Makovička" v Dunaeďháze

Maďarsko Materská škola a základná škola Čabačud- Irminčok

Maďarsko Materská škola Alkár

Maďarsko Materská škola Annavölgy

Maďarsko Materská škola č. 1 na ulici Orosházi Békéšska Čaba

Maďarsko Materská škola Dlaníček v Teranoch

Maďarsko Materská škola Dunaeďház

Maďarsko Materská škola Galgaguta

Maďarsko Materská škola Horné Peťany

Maďarsko Materská škola Jača

Maďarsko Materská škola Kestúc

Maďarsko Materská škola Makovička v Dunaeďháze

Maďarsko Materská škola Moďoróš

Maďarsko Materská škola na Kölcseyho ulici Békéšska Čaba

Maďarsko Materská škola na ulici Szekfu Békéšska Čaba

Maďarsko Materská škola Níža

Maďarsko Materská škola Nové Mesto pod Šiatrom

Maďarsko Materská škola Pišpek

Maďarsko Materská škola Répášska Huta

Maďarsko Materská škola Santov

Maďarsko Materská škola Senváclav

Maďarsko Materská škola Síleš

Maďarsko Materská škola Slovenský Komlóš

Maďarsko Materská škola Stará Huta

Maďarsko Materská škola Sudice

Maďarsko Materská škola Šámšon

Maďarsko Materská škola Šápov

Maďarsko Materská škola Šárišáp

Maďarsko Materská škola Tardoš

Maďarsko Materská škola v Agárde

Maďarsko Materská škola v Čomáde

Maďarsko Materská škola v Horných Peťanoch

Maďarsko Materská škola v Mlynkoch

Maďarsko Materská škola v Níži

Maďarsko Materská škola Záhrada víl v Békešskej Čabe

Maďarsko Materská škola „Dúha“(Dabaš-Šára)

Maďarsko Materská škola „Hétszínvirág“ Telekgerendáš

Maďarsko Materská škola „Hniezdo“ Lucina

Maďarsko Materská škola „Slnečný lúč“ Dabaš-Šára

Maďarsko Materská škola „Zlatá brána“ Čív

Maďarsko Materská škola, všeobecná škola, gymnázium a kolégium s vyučovacím jazykom slovenským

Maďarsko Mestská knižnica v Malom Kereši

Maďarsko Miestna organizácia ZSM v Číve

Maďarsko Miestna organizácia ZSM v Čobánke

Maďarsko Miestna organizácia ZSM v Santove

Maďarsko Miestna organizácia ZSM v Sédi

Maďarsko Miestna organizácie ZSM v Kóšpallagu

Maďarsko Miestna slovenská národnostná samospráva v Čobánke

Maďarsko MO ZSM v Čobánke

Maďarsko MO ZSM v Hollóháze

Maďarsko MO ZSM v Kóšpallagu

Maďarsko MO ZSM v Orosláni

Maďarsko MO ZSM v Pišpeku

Maďarsko MO ZSM v Sédi

Maďarsko Monika Berényiová

Maďarsko Mónika Pellerová

Maďarsko Mónika Szabó

Maďarsko Monika Szabová

Maďarsko Monika Szabová (Čobánka)

Maďarsko MŠ Békešská Čaba - Katarína Janečká

Maďarsko MŠ pri Slovenskej škole v Békešskej Čabe

Maďarsko MŠ Záhrada víl v Békešskej Čabe

Maďarsko Nadácia "A Komlósi Szlovákokért- Za komlóšskych Slovákov"

Maďarsko Nadácia "Za novomestských žiakov slovenskej školy"

Maďarsko Nadácia MŠ Záhrada víl v Békešskej Čabe

Maďarsko Nadácia pre školu v Mlynkoch

Maďarsko Nadácia pri slov. ZŠ v Slovenskom Komlóši

Maďarsko Nadácia pri Slovenskej škole v Slov. Komlóši

Maďarsko Nadácia slovenskej školy v Slovenskom Komlóši

Maďarsko Nadácia Slovensko-maďarskej ZŠ v NMpŠ

Maďarsko Nadácia za komlóšskych Slovákov

Maďarsko Nadácia Za slovenskú kultúru v Békešskej Čabe

Maďarsko Nadácia za slovenskú národnostnú vzdelanosť

Maďarsko Nadácia ZŠ Móra Jókaiho v Tatabáni-Bánhide

Maďarsko Nadácia ZŠ v Novom Meste pod Šiatrom

Maďarsko Nadácia ZŠ v Tatabáni-Bánhide

Maďarsko Nadácia ZŠ v Tatabányi-Bánhide

Maďarsko Nagybánhegyesi Szlovák Hagyományőrző Közhasznú Egyesület-Verejnoprospešný spolok pre zachovávanie slovenských tradícií vo Veľkom Bánhedeši

Maďarsko Nezisková verejnoprospešná s.r.o. SlovakUm

Maďarsko Nezisková verejnoprospešná spoločnosť s ručením obmedzeným pre služby a zúžitkovanie nehnuteľností

Maďarsko Novohradská župná slovenská národnostná samospráva

Maďarsko NOVORADSKÁ župná slovenská samospráva

Maďarsko Nyemcsok Mátyás Lajosné

Maďarsko Organizácia dolnozemských Slovákov

Maďarsko Organizácia komlóšskych Slovákov

Maďarsko Organizácia slov. mládeže v Maďarsku

Maďarsko Organizácia Slovákov v Malom Kereši

Maďarsko Organizácia Slovákov v Poľnom Berinčoku

Maďarsko Organizácia slovenskej mládeže v Maďarsku

Maďarsko Organizácia slovenskej mládeže v Maďarsku Magyarországi/Szlovák Fiatalok Szervezete

Maďarsko Organizácie slovenskej mládeže v Maďarsku

Maďarsko Oroslánska slovenská národnostná samospráva

Maďarsko Oroslánska slovenská samospráva

Maďarsko Oslovma.hu

Maďarsko Pamätná tabuľa Martina Kukučína, Šoproň

Maďarsko Páví krúžok Borouka v Telekgerendáši

Maďarsko Páví krúžok v Mlynkoch

Maďarsko Pedagogické metodické centrum Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku

Maďarsko Pedagogické metodické centrum Slovákov v Maďarsku

Maďarsko Peštiansky región ZSM

Maďarsko Petőfi Sándor Általános Iskola és Napközi Otthon, Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és Napközi Otthonos Óvoda

Maďarsko Piliscsévi Általános Iskola

Maďarsko Pilisszentkereszti Szlovák Nemzetiségi Általános Iskola

Maďarsko Pilisszentlélek- Esztergomi Belvárosi Óvoda

Maďarsko Pitvarošská slovenská národnostná samospráva

Maďarsko Pobočka ZSM

Maďarsko Pobočka ZSM v Číve

Maďarsko Pobočka ZSM v Čobánke

Maďarsko Pobočka ZSM v Čuvári

Maďarsko Pobočka ZSM v Hollóháze

Maďarsko Pobočka ZSM v Jači

Maďarsko Pobočka ZSM v Kestúci

Maďarsko Pobočka ZSM v Orosláni

Maďarsko Pobočka ZSM v Pišpeku

Maďarsko Pobočka ZSM v Pišpeku a M. Berényiová

Maďarsko Pobočka ZSM v Šárišápe

Maďarsko Pobočka ZSM Ženský hlas v Čuvári

Maďarsko Regionálna menšinová samospráva menšiny Boršodsko- Abovsko- Zemplínskej župy

Maďarsko Regionálne kultúrne stredisko Ústavu kultúry Slovákov v Maďarsku - Baňačka

Maďarsko Regionálne kultúrne stredisko Ústavu kultúry Slovákov v Maďarsku - Ečer

Maďarsko Regionálne kultúrne stredisko Ústavu kultúry Slovákov v Maďarsku - Jača

Maďarsko Regionálne kultúrne stredisko Ústavu kultúry Slovákov v Maďarsku - Sarvaš

Maďarsko Regionálne kultúrne stredisko Ústavu kultúry Slovákov v Maďarsku - Slovenský Komlóš

Maďarsko Regionálny spolok Slovákov okolia Pešti - DOLINA

Maďarsko Répáshutai Tagiskola

Maďarsko Répáshutai Tagiskola

Maďarsko Rudo Fraňo (Franyó)

Maďarsko Rudo Fraňo (Senváclav)

Maďarsko Rudolf FRAŇO

Maďarsko Santovská Slovenská národnostná samospráva

Maďarsko Sárisáp és Környéke Körzeti Általános Iskola Cser Simon Tagiskola

Maďarsko Slováci v Budapešti

Maďarsko Slovenská dvojjazyčná základná škola a materská škola Slovenský Komlóš

Maďarsko Slovenská menšinová samospráva - LUCINA

Maďarsko Slovenská menšinová samospráva - PESTERZSÉBET

Maďarsko Slovenská menšinová samospráva - RÉTŠÁGU

Maďarsko Slovenská menšinová samospráva - SENVÁCLAVE

Maďarsko Slovenská menšinová samospráva - ŠALOGOTARJÁN

Maďarsko Slovenská menšinová samospráva mesta KISKÖRÖS

Maďarsko Slovenská národnostná materská škola Nová Huta

Maďarsko Slovenská národnostná sam. v Ostrihome

Maďarsko Slovenská Národnostná Samospráva

Maďarsko Slovenská národnostná samospráva - mesto Rétšág

Maďarsko Slovenská národnostná samospráva - mesto Rétšág (Rétság Város Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat)

Maďarsko Slovenská národnostná samospráva Alkár

Maďarsko Slovenská Národnostná Samospráva Bükkszentkereszt

Maďarsko Slovenská Národnostná Samospráva Jášč

Maďarsko Slovenská národnostná samospráva mesta Sarvaš

Maďarsko Slovenská národnostná samospráva Novohradskej župy

Maďarsko Slovenská národnostná samospráva Répášská Huta

Maďarsko Slovenská národnostná samospráva Sudice

Maďarsko Slovenská Národnostná Samospráva v Albertirši

Maďarsko Slovenská národnostná samospráva v Čobánke

Maďarsko Slovenská národnostná samospráva v Jači (Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat Acsa)

Maďarsko Slovenská národnostná samospráva v Níži (Nézsa Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat)

Maďarsko Slovenská národnostná samospráva v Šalgótarjáne

Maďarsko Slovenská národnostná škôlka Mlynky a Kuchyňa

Maďarsko Slovenská regionálna národnostná samospráva Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy

Maďarsko Slovenská sam. v Novom Meste pod Šiatrom

Maďarsko Slovenská sam. XIII. obvodu Budapešti

Maďarsko Slovenská sam. XVII. obvodu Budapešti

Maďarsko Slovenská samosprácva Budapešť

Maďarsko Slovenská samospráva - MLYNKY

Maďarsko Slovenská samospráva -ŠÓŠKÚT

Maďarsko Slovenská samospráva Agárde

Maďarsko Slovenská samospráva Boršodsko-A-Z. župy

Maďarsko Slovenská samospráva Budapešti

Maďarsko Slovenská samospráva Budapešti (SSB)

Maďarsko Slovenská samospráva II. obvodu Budapešti

Maďarsko Slovenská samospráva III. obvodu Budapešti

Maďarsko Slovenská samospráva Komárňansko-ostrihomskej župy

Maďarsko Slovenská samospráva Novohradskej župy

Maďarsko Slovenská samospráva obce CSABASZABADI

Maďarsko Slovenská samospráva obce Novohrad

Maďarsko Slovenská samospráva v Agárde

Maďarsko Slovenská samospráva v Albertirši

Maďarsko Slovenská samospráva v Alkári

Maďarsko Slovenská samospráva v Ambrózke

Maďarsko Slovenská samospráva v Békešskej Čabe

Maďarsko Slovenská samospráva v Čabačude

Maďarsko Slovenská samospráva v Čabasabadi

Maďarsko Slovenská samospráva v Čemeri

Maďarsko Slovenská samospráva v Číve

Maďarsko Slovenská samospráva v Čobánke

Maďarsko Slovenská samospráva v Čorváši

Maďarsko Slovenská samospráva v Čorváši - Csorvási Szlovák Önkormányzat

Maďarsko Slovenská samospráva v Dabaš-Šáre

Maďarsko Slovenská samospráva v Dabaši-Šáre

Maďarsko Slovenská samospráva v Dunaeďháze

Maďarsko Slovenská samospráva v Ďurke

Maďarsko Slovenská samospráva v Eleku

Maďarsko Slovenská samospráva v Galgagute

Maďarsko Slovenská samospráva v Gengeľagu

Maďarsko Slovenská samospráva v Gerendáši

Maďarsko Slovenská samospráva v Gute

Maďarsko Slovenská samospráva v Horných Peťanoch

Maďarsko Slovenská samospráva v Irminčoku


Organizácie pomáhajúce Slovensku zo zahraničia


Copyright © 2021 - 2024. Všetky práva vyhradené.
Záujem o pravidelný krajanský newsletter zasielajte na probstandrej@gmail.com